Na miarę naszych czasów – „Klub Przyjaciół Planety”, R. Lillengraven, J. Kristensen

Klub Przyjaciół Planety to bardzo dobrze rokująca seria książek dla dzieci w wieku 7+. Kanwą fabularną cyklu jest intrygująca zagadka detektywistyczna, wokół której skupi się uwaga najmłodszego czytelnika. Ale to nie nić narracyjna w tym cyklu jest najistotniejsza, a subtelnie wplecione w treść zagadnienia ze świata ekologii. Podjęte przez parę autorów – Ruth Lillengraven oraz Jensa Kristensena – kwestie zachęcają do podjęcia dyskusji i uwrażliwienia młodego czytelnika na uważność w stosunku do otaczającego nas świata przyrody.

Vanja, Sivert i Mo to trójka przyjaciół zamieszkujących małą miejscowość w północnej Norwegii. Tego dnia nie mają zajęć w szkole. Postanawiają więc odwiedzić wybrzeże. Gdy docierają nad wodę stają się świadkami tragedii: nieopodal rozbija się łódź a pióra łabędzie oblepione są czarną mazią. Przyjaciele postanawiają przyjrzeć się sprawie i rozwiązać zagadkę dziwnej substancji, jaka pojawiła się w wodzie i na piórach ptaków. Tak oto powstaje Klub Przyjaciół Planety.

Czarne łabędzie to książka, w której prócz ciekawej dla młodego czytelnika fabuły, odnajdziemy wspaniałą wartość edukacyjną. Autorzy podejmują tutaj kwestie ropy naftowej, problemów i zagrożeń, jakie może stwarzać dla środowiska naturalnego. Subtelnie wplecione w treść zagadnienia ekologiczne rozwinięte zostały w słowniczku EKOFAKTY. Wieńczy on książkę oraz w sposób przejrzysty i czytelny uzupełnia samą treść, płynnie wprowadzając odbiorcę w świat ekologii.

Kontynuację wyżej wspomnianych zagadnień odnajdziemy w tomie drugim. Znikająca chata to kolejne przygody świeżo zawiązanego Klubu Przyjaciół Planety. Poszukujący siedziby dla swojej organizacji przyjaciele natrafiają na kolejny problem – w okolicznym lesie wycinane są drzewa i trwa pospieszna rozbiórka niezamieszkałego dotąd domu. Poczynaniom tym towarzyszy rozgardiasz i druzgoczące zanieczyszczenie okolicy. Jednocześnie na farmie Vanji panuje poruszenie, zwierzęta gospodarcze trawi tajemnicza choroba. Przyjaciele mają więc dwie kolejne zagadki do rozwiązania a towarzyszy im oczywiście kolejne zagadnienie natury ekologicznej, w tym przypadku zaśmiecanie lasów i terenów zielonych.

Prócz intrygującej fabuły, która niewątpliwie zachęci dzieci (jak i rodziców) do lektury, rewelacyjnie wplecionego w całość waloru edukacyjnego, książki zachęcające są również ze względu na samo wydanie. Twarda, solidnie wykonana oprawa i kolorowe, przyjemne dla oka ilustracje (odnajdziemy je na każdej stronie) to aspekt, który doskonale dopełnia cykl. Tekst i szata graficzna nie tylko  idealnie się uzupełniają ale od pierwszej strony po ostatnią kropkę w pełni skupiają uwagę siedmioletniego odbiorcy.

Klub Przyjaciół Planety to wspaniała seria książek dla dzieci, która uwrażliwi młodego człowieka, uczuli na dbałość o środowisko naturalne i otaczającą nas przyrodę, pogłębi jego świadomość dotyczącą zagadnień natury ekologicznej i dodatkowo poszerzy wiedzę geograficzną. Czy książki dla dzieci mogą mieć jednocześnie porywającą fabułę, ładną szatę graficzną i  nieść za sobą wartości natury edukacyjnej? Seria ta jest dowodem na to, że jak najbardziej! Zachwycająca, na miarę naszych czasów.

Tytuł: Klub Przyjaciół Planety
Czarne łabędzie t. 1
Znikająca chata t.2
Autor: Ruth Lillengraven, J. Kristensen
Przekład: Karolina Drozdowska
Wydawnictwo: Widnokrąg
Rok wydania: 2023
Ilość stron: 100
Współpraca barterowa z Wydawnictwem Widnokrąg

Jednym zdaniem

Wspaniale rokująca seria książeczek dla dzieci w wieku 7+, w której znajdziemy intrygującą fabułę (zagadka detektywistyczna), ciekawą szatę graficzną oraz wspaniałą wartość natury edukacyjnej (dbałość o środowisko naturalne). Książki na miarę naszych czasów.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
0 komentarzy
3 Osób lubi to
Poprzedni wpis: W meandrach korytarza – „Złodzieje żarówek”, Tomasz RóżyckiNastępny wpis: Ani mniej bólu, ani mniej samotności – „Braciszek”, Clara Dupond-Monod

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum