3 Festiwal Książki w Opolu

Tysiące osób na trzecim Festiwalu Książki Opole 2018!

Na kilka dni całe centrum Opola zmieniło się w jedną wielką strefę czytania  – brawa dla organizatorów! I podziękowania dla Was za tak dużą frekwencję! Do zobaczenia za rok! – wspominał Remigiusz Mróz, podsumowując trzecią edycję opolskiego wydarzenia.  Rozbudowany program tysiące uczestników, kilkadziesiąt wydawnictw, kilkanaście spotkań autorskich i koncerty! Tak można podsumować zaczytany weekend podczas trzeciego Festiwalu Książki Opole 2018. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Fabryka Inspiracji PL oraz drukarnia Opolgraf.

Piękna pogoda, książki i ogromna frekwencja

Trzeci Festiwal Książki Opole 2018 to zdecydowanie rozbudowany program spotkań autorskich, warsztatów, koncertów i licznych wydarzeń okołofestiwalowych. Trzydniowa impreza zaowocowała spotkaniami m.in. z Remigiuszem Mrozem, Jerzym Stuhrem, Joanną Bator, Piotrem Stelmachem, Marcinem Mellerem, Dorotą Masłowską, Jackiem Hugo-Baderem, Justyną Kopińską, Krzysztofem Vargą, Michałem Rusinkiem, Anną Ficner – Ogonowską i wielu innych.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się opolskie spotkania z autorami, tłumy czytelników z Opola i nie tylko, gdyż przyjechały do nas osoby z województwa dolnośląskiego, śląskiego czy nawet małopolskiego. Nie zawiodły również opolskie szkoły, ponieważ piątkowe przedpołudniowe warsztaty i spotkania dla dzieci cieszyły się ogromną popularnością. Przybyli opolscy uczniowie, przedszkolaki, licealiści, gimnazjaliści, a nawet przyjechały wycieczki z okolicznych miejscowości!

W wydarzeniu wzięło udział tysiące osób, miało miejsce kilkanaście spotkań autorskich, warsztatów i dwa koncerty. Do Opola zjechało się ok. siedemdziesiąt wydawnictw, które pokazywały szeroką ofertę wydawniczą Opolan i przyjezdnym gościom. Zapytaliśmy gości i wydawnictwa o opinie!

Wielu pisarzy doceniło organizację, program i przede wszystkim ogromną frekwencję

Joanna Jabłczyńska, która w piątek czytała „Jeżycjadę”, a w sobotę Wielkie i Małe Opolskie Dyktando- „Dziękuję za zaproszenie i niesamowity weekend. Opole jest piękne, a Opolanie niesamowici!”. Podczas Festiwalu mieliśmy szeroki zakres działań skierowanych do dzieci i młodzieży, w tym turniej Harry’ego Pottera, warsztaty Wyd. Akapit czy Dwie Siostry oraz Pokój Zagadek – Poziom Drugi.

„Super, jak zawsze! W szczególności, że scena stoi w miejscu gdzie spędziłem pół życia. Atmosfera książkowa opanowała ten nasz opolski świat!” – wspominał w rozmowie z organizatorami Remigiusz Mróz. Kolejka do autorka była rekordowa! Czytelnicy czekali kilka godzin, aby spotkać się z ulubionym pisarzem.

Marzena Rogalska, dla wielu Opolan znana głównie jako dziennikarka, w Opolu pokazała swoją literacką twarz: „Dziękuję wszystkim i każdemu z osobna za niedzielne spotkanie w ramach Festiwalu Książki za dobrą energię i za to, że pokochaliście moją Agatę oraz za to, że wielu z Was chce ją poznać i z dziką radością podpisywałam fioletowo-żółty pakiet („Wyprzedaż snów” plus „Gra w kolory” Wyd. Znak). Dziękuję i mam nadzieję, że do zobaczenia za rok!

Marcin Meller, docenił wygląd Miasteczka Festiwalowego – „Ładne stoiska wydawców, dużo ludzi, frekwencja dopisała, ludzie kupują książki, zagadują, pytają. Na Festiwalu Książki jestem pierwszy raz, jest świetnie! Piękna pogoda, są książki, ludzie, świetna atmosfera, czego chcieć więcej! Barwo WY!

Festiwal Książki to nie tylko targi, spotkania autorskie, ale również niesamowite osoby prowadzące spotkania czy scenę festiwalową. Nasi goście byli zauroczeni przygotowaniem oraz jakością prowadzonej rozmowy:

Joanna Bator „ Cudowna prowadząca i cudowna publiczność! Organizacji nic nie można ująć! Jestem zadowolona, wypoczęta i szczęśliwa.

Marta Dymek „Spotkanie z czytelnikami i prowadzącą było bardzo inspirujące i przemiłe. Spotkanie w Opolu było dla mnie wyjątkową okazją do rozmów i nowych inspiracji.”

Dwadzieścia tysięcy książek trafiło do polskich rodzin

Ponad siedemdziesiąt wydawnictw przyjechało do Opola, aby pokazać festiwalowiczom swoją ofertę wydawniczą. Rozmawialiśmy z przedstawicielami wydawnictw i zapytaliśmy ich o opinię: Joanna Lewandowska – Wydawnictwo Akapit – Jesteście niezawodne! Opole już nie tylko piosenką, ale i książką stoi. Dzięki i do zobaczenia za rok!

Janek Ławicki – Wydawnictwo Nasza Księgarnia – Mówiąc o sukcesie tej imprezy, trzeba podkreślić fantastyczną organizację, bez której tego sukcesu na pewno by nie było. Ewidentnie w tym roku było jeszcze więcej zwiedzających niż w zeszłym (a trzeba pamiętać, że zeszła edycja była dobra). Świetnie przygotowany program dla zwiedzających i strefa targowa zaowocowały wspaniałą imprezą kulturalną, która zapisała się na stałe w kalendarzu ważnych polskich wydarzeń literackich. Wierzę, że każda kolejna edycja będzie tylko lepsza.

Magdalena Petryna – Książkowe Klimaty: Festiwal oceniam świetnie! Organizacja, klimat, frekwencja i miła atmosfera. My, jako wydawcy, mieliśmy poczucie, że Opolanie czekali na targi. Prowadziliśmy długie rozmowy, czytelnicy zadawali wiele pytań, co nie zdarza się często na innych targach w Polsce. Zdecydowanie, zaczytana atmosfera!

Kamila Kowerska – Wydawnictwo TimOFF  – Jest to jedna z moich ulubionych imprez. Lokalizacja idealna! Nie zmieniajcie miejsca! Świetna interakcja między czytelnikami, a nami.

Piotr Bubacz, Wydawnictwo Literackie –  Oceniam na 6! Zasłużona ocena, organizacyjnie świetnie dograne. Duża frekwencja, część osób przypadkowa, a część wiedziała po i gdzie ma się udać. Świetni autorzy i program, podziękowania za zaproszenie Pani Masłowskiej. Opole to przepiękne miasto, w którym ludzie są bardzo otwarci i przyjaźni inne miasta takie jak Kraków czy Wrocław powinny się chować!

Daniel Kurzawa – Agora – Świetna lokalizacja! Mieliśmy rekordową sprzedaż. Świetne spotkania! Dziękujemy za zaproszenie Pana Jacka Hugo-Badera! Wielkie podziękowania dla niesamowitych wolontariuszek i organizatorek!

Podsumowanie

Festiwal Książki Opole 2018 po raz trzeci pokazał, że Opolanie kochają książki! Tłumnie przybyli na Plac Wolności, aby uczestniczyć w licznych wydarzeniach festiwalowych: targach książki, spotkaniach autorskich, warsztatach, koncertach. Dziękujemy pisarzom i prowadzącym spotkania oraz muzykom za niesamowite przeżycia! Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w Wielkie i Małe Opolskie Dyktando. Prowadzącym scenę Agnieszka Wawer-Krajewska, Marta Prochera i Tomasz Siniew za umilanie czasu między spotkaniami! Dziękujemy wydawnictwom, które nam zaufały i przyjechały do Opola. Dziękujemy Partnerom: Miastu Opole, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, Wojewódzka Biblioteka Publiczna Opole, Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu, Radio Opole, Pokój Zagadek Poziom Drugi i wielu innych! Dziękujemy naszym niesamowitym wolontariuszom za ich pracę oraz pracownikom drukarni Opolgraf i wszystkim podwykonawcom, bez nich nie udałoby się zorganizować tego wydarzenia. Jesteście niesamowici! Patrząc na liczbę osób zaangażowanych, można stwierdzić, że książka zdecydowanie łączy!

Organizatorzy:

Fundacja Fabryka Inspiracji PL i drukarnia Opolgraf
Natalia Ciecióra
Fundacja Fabryka Inspiracji PL
Natalia.cieciora@opolgraf.com.pl
tel. 500 240 286

Fotorelacja:

Obrazek1Obrazek2Obrazek3Obrazek4Obrazek5Obrazek6Obrazek7Obrazek8Obrazek9Obrazek10Obrazek11Obrazek12Obrazek13Obrazek14Obrazek15Obrazek16Obrazek17Obrazek18Obrazek19Obrazek20Obrazek201jpg

Postawisz mi kawę?
5 komentarzy
0 Polubień
Poprzedni wpis: W poszukiwaniu tożsamości – „Granica zapomnienia”, Siergiej LebiediewNastępny wpis: Migawki z dziewiczej krainy -„Twarde światło” – Michael Crummey

Zobacz także

Komentarze

 • Michał Kucharski

  25 czerwca 2018 at 04:20
  Odpowiedz

  Miło się ogląda jak takie akcje przyciągają tak wielu ludzi!

 • Natalia

  24 czerwca 2018 at 07:14
  Odpowiedz

  Super widzieć tylu miłośników książek w jednym miejscu - na pewno każdy z każdym ma o czym porozmawiać.

 • Daria

  23 czerwca 2018 at 18:42
  Odpowiedz

  Kurczę, jak ja żałuję, że nie mam możliwości sobie jeździć do innych miast na takie imprezy :(

 • august

  23 czerwca 2018 at 12:40
  Odpowiedz

  Świetna relacja. Dużo jest ostatnio ciekawych imprez w Opolu

 • Ola

  23 czerwca 2018 at 11:32
  Odpowiedz

  Wow! Zawsze jeżdżę na targi książki do Warszawy, ale nie wiedziałam że w Opolu też są!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum