Magiczna moc słów – „Dotyk Twoich słów”, Aleksandra Steć

Słowa mogą mieć magiczną moc. Ich dobór odzwierciedla nie tylko nasze emocje, ale w równej mierze przekłada się na to, jak postrzega nas otoczenie, odbiorca, z którym rozmawiamy. Słowem można więc rozśmieszyć do rozpuku, dogłębnie zranić, zanudzić na śmierć czy po prostu zaintrygować. Słowem jednak, jak dowodzi sama autorka zbioru Dotyk Twoich słów,

można dotknąć duszy. Pogłaskać serce. Sprawić, że z drobnych kawałków na nowo ułożymy całość.

Psycholog z zawodu, zakochana w życiu pisarka i poetka Aleksandra Steć, po wybitnie ciepło przyjętym debiucie Moja dusza pachnie Tobą, wraca z kolejną porcją przemyśleń i aforyzmów, którymi udowadnia, że słowa mogą mieć naprawdę czarodziejską moc, i każdym jednym, w odpowiedniej konfiguracji (choć w przypadku tych książek wypadałoby mówić raczej o konstelacjach) można nie tylko dotrzeć do duszy drugiego człowieka, ale jej dotknąć…

Ten dwutomowy zbiór krótkich form literackich podzielony został na cztery części, których tytuły pochodzą od kolejnych pór roku. Każdy z rozdziałów otwiera eteryczny szkic, wspaniale współgrający z pięknymi okładkami książek, autorstwa Anny Halarewicz, przedstawiającymi portrety Aleksandry Steć.

stec_dotytwoichslow2

Książkę otwiera Lato. To pora roku, jak podkreśla Steć, nosząca zapach spełniających się marzeń. W tej części zebrane zostały przemyślenia dotyczące uczuć, miłości sensu stricto oraz relacji międzyludzkich. To rozdział przesycony skrajnie silnym przywiązaniem do drugiej osoby, to obraz bezwarunkowej miłości, tej na dobre i na złe, tej łączącej dwie bratnie dusze, scalające je w jeden organizm. Choć to relacja wyniszczająca, spalająca, niemal obsesyjna, poetce udaje się przedstawić ją w sposób urzekający i eteryczny, z niesłychaną dozą wrażliwości.

Jesień, rozdział drugi Dotyku Twoich słów, oscyluje wokół przeszłości, przemijania, śmierci, samotności i tęsknoty za tym, co było.

Ludzie umierają w milczeniu, jak drzewa

podkreśla autorka. Sama jednak, tej trudnej tematyki nie przemilcza. Swoimi spostrzeżeniami subtelnie piętnuje przywary społeczeństwa, duma nad jego okrucieństwem oraz kruchością życia. Myśli te niejednokrotnie okraszone zostały finezyjnym poczuciem humoru, który poważnej tematyce dodaje lekkości.

Są ludzie, których spotyka się przypadkiem i zostają już na zawsze. Jeśli nie w życiu, to chociażby w umyśle albo gdzieś w zakamarkach serca, pomiędzy jego uderzeniami. Pomiędzy wdechem a wydechem.Na pograniczu świadomości snu.

Kolejna część – Zima – nosi posmak rozczarowań i tęsknot. Pasja i miłość zostają zamrożone zobojętnieniem, samotnością, niespełnionymi marzeniami. Steć walczy słowem o to, by nie zostać “tylko Twoim wspomnieniem”. Ten rozdział naznaczony jest bólem i cierpieniem duszy, duszy zawiedzionej i niespełnionej.

Wiosna wieńczy cykl myśli autorki. “Obudź się i oddychaj szczęściem”, to rozdział przepełniony optymizmem i filuternym poczuciem humoru. To figlarne mrugnięcie okiem, usilna próba brania życia za rogi, zmotywowania się do działania na pełnej petardzie, łapania szczęścia za ogon i duszenia go jak cytryny…

Ludzi można porównać do gwiazd na niebie w bezchmurną noc. Dzieli nas od nas tak daleka droga, że dostrzegamy ich blask dopiero wtedy, kiedy one w rzeczywistości już gasną.

Dotyk Twoich słów to nietuzinkowy zbiór przemyśleń, który cechuje skrajna wrażliwość i wyjątkowa emocjonalność narratorki. To pełne romantyzmu, wiary w miłość i drugiego człowieka sentencje, które choć pozornie ckliwe i oczywiste, uderzają swoją prawdą i delikatnością przekazu. Steć trafia nimi w sam punkt, i co udowodnione – dotyka serca i duszy człowieka.

Tytuł: Dotyk Twoich Słów, t.1, t.2
Autor: Aleksandra Steć
Wydawnictwo: CAMILOVE
Rok wydania: 2018
Ilość stron: t.1 215, t.2 270

Jednym zdaniem

Esencjonalny i skrajnie emocjonalny zbiór sentencji. Idealny dla zakochanych i wrażliwych dusz.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
3 komentarzy
4 Osób lubi to
Poprzedni wpis: Powielając utarte schematy – „Decyzja”, Charlotte LinkNastępny wpis: Gra warta świeczki – „Podróż zimowa”, Jaume Cabré

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum