Pięć nieoczywistych książek roku 2020, po które warto sięgnąć w roku 2021

Rok 2020 nie należał ani do łatwych, ani przyjemnych. Pandemia dała się wielu z nas ostro we znaki, zmieniając znacząco poukładaną dotąd codzienność. Sytuacja na świecie wpłynęła również rynek wydawniczy i księgarski, co przełożyło się nie tylko na brak imprez branżowych jak targi książek, ale i na ilość publikowanych książek. Na szczęście w mijającym roku znalazły się publikacje bardzo dobre i wyróżniające się. Do takich zaliczyć można chociażby wybitny zbiór opowiadań Pawła Huellego Talita, Pokorę, najnowszą powieść Szczepana Twardocha czy też Czułego narratora Olgi Tokarczuk. W swoim zestawieniu chciałabym jednak skupić się na powieściach małych oficyn wydawniczych, nad którymi warto się pochylić, jeśli do tej pory tego jeszcze nie uczyniliście. W tym subiektywnym zestawieniu wybrałam pięć różnorodnych książek, których lektura pozostawia po sobie głęboki ślad zarówno w pamięci, jak i sercu. 

  • archipelag

  • Archipelag Lewiatana

    Marcin Cielecki  ·  Wydawnictwo JanKa ·  2020

    Książka idealna dla fanów powieści psychologicznej. W książce tej znajdziecie wnikliwy, nieprawdopodobnie nieoczywisty portret psychologiczny głównego bohatera, głęboki szkic filozoficzny oraz fabułę, która pozostawi Was po lekturze z milionem pytań i myśli wszelakich.

    Pełna recenzja ·  Rozmowa z Autorem

  • Las, pole, dwa sobole

    Joanna Stoga  ·  Wydawnictwo Seqoja · 2020

    Prawdziwie wielka miniaturka literacka. Zbiór opowiadań poruszających temat samotności, utraty bliskiej osoby, próby przepracowania straty. Proza delikatna, piękna, liryczna, wysmakowana. Napisana z wyczuciem słowa i szacunku do niego. Dowód na to, iż minimalizmem słowa można odmalować miriady emocji.

    Pełna recenzja · Rozmowa z Autorką

  • laspole

  • wskrzesina

  • Wskrzesina

    Artur Boratczuk  ·  Wydawnictwo JanKa ·  2020

    Książka dla fanów klimatów sielskich, wiejskich oraz realizmu magicznego. Urzeka niepowtarzalną aurą, barwnymi bohaterami oraz egzystencjalną, metafizyczną oraz filozoficzną głębią, która niepozornie wyłania się się spod bajkowej warstwy fabularnej.

    Pełna recenzja ·  Rozmowa z Autorem

  • Debiutant

    Siergiej Lebiediew  ·  Wydawnictwo Claroscuro · 2020

    Książka dla fanów pełnokrwistej powieści sensacyjnej w duchu Jasona Bourne’a. Lebiediew zachwyca nie tylko słowem pisanym (każde jest tutaj na wagę złota), ale udowadnia, iż jest mistrzem intrygi oraz konstrukcji fabularnej (ta jest przemyślana od A do Z), a przy tym poraża prawdą o współczesnym świecie.

    Pełna recenzja

  • debiutant

  • kolekcjoner

  • Kolekcjoner porzuconych dusz

    Eliane Brum ·  Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego ·  2020

    Książka idealna dla fanów wybitnej literatury faktu. Autorka z czułością, niesamowitą empatią, wrażliwością i wyczuciem pochyla się nad swoimi rozmówcami, by w pełni oddać obraz współczesnej Brazylii. Ten paraliżuje różnicami społecznymi, brudem ulicy i niesprawiedliwością.

    Pełna recenzja

Postawisz mi kawę?
15 komentarzy
18 Osób lubi to
Poprzedni wpis: Przechytrzyć świat – „Nieludzko piękna jesień”, Jacek MelchiorNastępny wpis: Bookiecik zapowiedzi – styczeń / luty 2021

Zobacz także

Komentarze

  • Szlak Za Szlakiem

    3 stycznia 2021 at 10:16
    Odpowiedz

    Nie słyszałam o nich, ale po recenzjach stwierdzam, że bardzo tego żałuję. Koniecznie muszę nadrobić. Zwłaszcza "Archipelag Lewiatana mnie zainteresował.

  • Newenglandblog.pl

    3 stycznia 2021 at 09:02
    Odpowiedz

    Ostatnio czytam tylko kryminały, może teraz przeczytam coś innego dla odmiany. Coś wybiorę z Twoich propozycji.

  • Lenka

    2 stycznia 2021 at 14:17
    Odpowiedz

    Kurczę, o żadnej z nich nie słyszałam i chętnie po nie sięgnę... tylko nie wiem kiedy, bo lista "do przeczytania" idzie już w setki :D

  • Maria

    30 grudnia 2020 at 10:04
    Odpowiedz

    "Kolekcjoner zaginionych dusz" jest na mojej liście książek, które koniecznie musze przeczytać :)

    • Dominika Rygiel
      do Maria

      8 stycznia 2021 at 21:17
      Odpowiedz

      Warta lektury! Niecodzienne podejście do reportażu. Pełne empatii.

  • koczowniczka

    29 grudnia 2020 at 13:23
    Odpowiedz

    Nie słyszałam o książce "Las, pole i dwa sobole". Chętnie bym ją przeczytała, skoro autorka porusza tematy śmierci bliskiej osoby i samotności. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum