Słowo (nie tylko) na niedzielę – „Krótki przewodnik po życiu. Nieznane teksty”, ks. Józef Tischner

Krótki przewodnik po życiu powstał w oparciu o niepublikowane dotychczas teksty księdza Józefa Tischnera. To zbiór kazań przygotowanych z okazji ślubów i pogrzebów, a także teksty wystąpień wygłaszanych podczas konferencji i rekolekcji. Wszystkie łączy jedno – przygotowane zostały w duchu rodziny, ich tematyka opiera się o takie aspekty życia jak dom, miłość, nienawiść, praca, wychowywanie, spotkania z ludźmi, ich cierpienie czy śmierć. To artykuły okazjonalne i popularne, często podszyte jednak wyraźnym akcentem filozoficznym.

Aby poróżnić człowieka z człowiekiem, nie potrzeba wiele. Wystarczy wsunąć między nich krzywe zwierciadło.

Prócz spójnej tematyki dotyczącej pielęgnowania i dbałości o zdrowe relacje rodzinne czy świadomego kontemplowania życia i istoty człowieczeństwa, kazania te łączy prostota i przystępność słowa. Za sprawą licznych przykładów z życia codziennego, odwołań biblijnych i przytaczania anegdot teksty są obrazowe, atrakcyjne i zrozumiałe w odbiorze. Ksiądz Tischner trafia do przeciętnego odbiorcy w sposób bezpretensjonalny i niewymuszony. Sugestywnie uwypukla rzeczy na pozór błahe, trywialne i ewidentne, o których często w ferworze dnia codziennego się zapomina. To zbiór, który odpowiada na pytanie jak przeżyć życie świadomie i mądrze, jak radzić sobie ze śmiercią i nieuniknioną wizją śmierci zachowując przy tym emocjonalną równowagę. Artykuły księdza Tischnera zawierają nie tylko prawdy uniwersalne, ale mają przede wszystkim moc uspokajającą i kojącą. Co najważniejsze – nie męczą tematyczną trywialnością czy odautorskim pouczaniem.

Człowiek nie tylko nie myśli o śmierci, ale myśli o niej tak, jakby jej nie było.

tischner2

Prócz bezdyskusyjnej wartości merytorycznej, publikacja zachwyca niebywałą estetyką wydania. Poszczególne tematy rozdzielone zostały nostalgicznymi fotografiami uwypuklającymi piękno natury, kazania przedzielono pięknymi ornamentami, co ważniejsze cytaty zostały zaakcentowane ozdobną czcionką i złotym kolorem. Stylistyka ta na myśl przywodzi tradycyjne, ludowe dekoracje tatrzańskie i jest niekwestionowaną wartością dodaną książki. Dzięki przejrzystemu podziałowi, artykuły można czytać na wyrywki, zgodnie z własnymi potrzebami.

Sokrates radzi: wychowuj pytaniami. Odpowiedź niech znajdzie sam wychowanek.

Dzięki uniwersalności treści, za sprawą ich trafnością i przystępności stylistycznej oraz cieszącemu oko wydaniu, Krótki przewodnik po życiu jawi się jako lektura niebanalna i wartościowa, z serii tych, do których z chęcią się wraca nawet po latach tylko po to, by na nowo je odkryć. Idealnie sprawdzi się jako prezent. To mądre słowo nie tylko na niedzielę, przekaz idealny na każdy dzień powszedni w roku, szczególnie ten zabiegany, zapracowany, kiedy to zapomina się o najistotniejszych fundamentach człowieczeństwa.

Tytuł: Krótki przewodnik po życiu. Nieznane teksty
Autor: ks. Józef Tischner
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 240

Jednym zdaniem

Zbiór niepublikowanych dotąd tekstów ks. Józefa Tischnera w duchu domu i rodziny. Uniwersalność przekazu, przystępność słowa oraz estetyka opracowania czynią z książki rzecz nietuzinkową i wartą uwagi.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
7 komentarzy
0 Polubień
Poprzedni wpis: O każdy okruszek chleba – „Pięć lat kacetu”, Stanisław GrzesiukNastępny wpis: Na morawskiej krainie – „Nad piękną modrą Dřevnicą”, Antonín Bajaja

Zobacz także

Komentarze

 • Gandalf

  15 stycznia 2018 at 23:09
  Odpowiedz

  "Uspokajająca i kojąca moc" to chyba najlepsze określenia książek ks. Józefa Tischnera. Tytuł jest przepięknie wydany i jego lektura to czysta przyjemność, więc tylko przyłączamy się do Twoich poleceń! :)

 • Diana z Pieniadzjestkobieta

  14 stycznia 2018 at 22:11
  Odpowiedz

  Bardzo lubię ks. Józefa Tischnera. Pewnie po tę książkę też kiedyś z chęcią sięgnę.

 • Dalwi

  13 stycznia 2018 at 21:02
  Odpowiedz

  Bardzo ciekawa pozycja książkowa, piękny blog i zdjęcia.

 • TosiMama

  13 stycznia 2018 at 18:48
  Odpowiedz

  Na pewno przeczytam.

 • Katarzyna R.

  13 stycznia 2018 at 17:57
  Odpowiedz

  Książka zapowiada się naprawdę rewelacyjnie :) Choć nie wiem, czy fragmenty książki czy te zdjęcia są piękniejsze ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum