Wachlarz emocji – „Zemsta i przebaczenie. Tom 1. Narodziny gniewu”, Joanna Jax

Narodziny gniewu otwierają sześciotomowy cykl pióra Joanny Jax o szumnej nazwie Zemsta i przebaczenie. Pochodząca z Olsztyna pisarka już od samego początku nadaje sadze zdumiewającego fabularnego impetu, w którym to poczucie własnej wartości i godności wespół z narastającą wrogością stają się przyczynkiem do snucia poruszającej i wielowymiarowej opowieści o relacjach międzyludzkich.

Łzy szczęścia i łzy smutku, dobra passa z prześmiewczym chichotem losu, spokój przeistaczający się w kompulsywny gniew, a dziecięca beztroska w walkę o przetrwanie – bohaterowie Zemsty i przebaczenia, choć przyszło im zmierzyć się z niełatwą, pełną zawirowań rzeczywistością, starają się nie poddawać i żyć pełnią życia. Ich egzystencja daleka jest od harmonii. Jej źródło sięga sielskiej, polskiej prowincji, finał rozgrywa się jednak w targanej wojenną zawieruchą Europie. To właśnie największy konflikt zbrojny w historii współczesnego świata, – choć będący zaledwie tłem powieści – wyznacza jej rytm. To on burzy nie tyleż budynki, co mozolnie budowane szczęście bohaterów. On potęguje młodzieńczą frustrację, poczucie braku sprawiedliwości i rozgoryczenie, odbiera złudzenia, miłość, przyjaźń i poczucie własnej wartości…

Rodzeństwo może się kochać lub też, jak to w życiu bywa, nienawidzić. Juliana Chełmickiego i Emila Lewina łączą więzy krwi. Majętny ojciec nie zadbał o ich obopólne, sprawiedliwe wychowanie. Podczas, gdy Julian wiedzie beztroskie życie u boku prawowitego ojca, Emil zmuszony jest dorastać w biedzie, pod żelazną ręką ojczyma. Poszkodowany, chcący wyrwać się z marazmu chłopak poprzysięga bratu zemstę. Jest dumny i  pełen uprzedzeń w stosunku do krewnego. Po śmierci matki nadarza się wspaniała okazja, by odegrać się na rodzinie… Jego przyrodnia siostra Hanna snuje inne plany, ma zamiar wyprowadzić się z rodzinnych Chełmic. Młoda, utalentowana muzycznie dziewczyna hardo prze do przodu, swoją szansę dostaje w Warszawie. Każde na swój, mniej lub bardziej szalony sposób zaczyna się spełniać, gdy na Polskę spada okrutna wieść o wybuchu drugiej wojny światowej. Rzeczywistość ulega diametralnej zmianie, marzenia pękają niczym bańki mydlane, a prym zaczyna wieść nieustająca walka o każdy dzień…

Joanna Jax wykreowała pełnokrwiste, wyraziste i niespodziewanie barwne postaci, których losy splatają się w sposób nieoczywisty i zaskakujący. Zarówno rodziny Chełmickich i Lewinów, jak i bohaterowie poboczni, zachwycają swoją naturalnością. Są ludzcy, pełnowymiarowi, targani burzą hormonów. To osobowości pełne kontrastów, o skrajnie różnych charakterach, które łączy jedno – zadziwiają siłą i determinacją. To postaci, które bawią, którym się współczuje i którym się kibicuje, jednym słowem – z którymi współodczuwa się emocje. To właśnie uczucia są głównym atutem i siłą napędową Narodzin gniewu.

Warstwę emocjonalną wzbogaca żywa, niejednoznaczna i wprawnie prowadzona akcja. Przyjemność czytania zapewnia przystępny, poprawny i przejrzysty styl. Nie jest wyszukany i z pewnością rozczaruje nastawionych na literacką ucztę koneserów. Niezaprzeczalny jest jednak fakt, iż jest przyjazny odbiorcy, dlatego też książkę pożera się łapczywie, czerpiąc z lektury czystą i niewymuszoną przyjemność. Narodziny gniewu to powieść wciągająca i poruszająca, składająca się z wachlarza ludzkich namiętności. Jax kreśli portrety zwykłych, a zarazem niezwykłych ludzi, których siłą napędową są po prostu uczucia i pragnienie przeżycia życia godnie, z podniesioną wysoko głową.

Tytuł: Zemsta i przebaczenie. Tom 1. Narodziny gniewu
Autor: Joanna Jax
Wydawnictwo: Videograf SA
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 376

Jednym zdaniem

Porywająca powieść o ludzkich postawach w nieludzkich warunkach. Zapewni sowitą porcję uczciwej rozrywki.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
5 komentarzy
0 Polubień
Poprzedni wpis: Praga w oparach absyntu – „Lord Mord”, Miloš UrbanNastępny wpis: Przeszłość dnia następnego – „Jak zawsze”, Zygmunt Miłoszewski

Zobacz także

Komentarze

 • Cah

  7 lutego 2018 at 07:57
  Odpowiedz

  Słyszałam już wcześniej na temat twórczości tej autorki, ale jakoś nigdy nie miałam okazji, żeby po nią sięgnąć. Chyba czas to zmienić. :) P.S. Zdjęcia mega "smakowite", aż chce się czytać. :))

 • Aleksandra

  1 lutego 2018 at 12:09
  Odpowiedz

  Już tyle dobrego słyszę o twórczości tej autorki, zdecydowanie muszę w końcu poznać!

 • Gosia B

  31 stycznia 2018 at 19:33
  Odpowiedz

  Łykam wszystkie książki autorki, bez wyjątku. Na żadnej się nie zawiodłam:)

 • Sylwia

  31 stycznia 2018 at 10:54
  Odpowiedz

  Zapisuje tytuł, zachęciłaś mnie do przeczytania tej książki :)

 • roomrebel

  31 stycznia 2018 at 09:58
  Odpowiedz

  apetyt na czytanie wzrósł :) zdecydowanie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum