Rozbudzony apetyt – „Mademoiselle Coco. Miłość zaklęta w zapachu”, Michelle Marly

Mademoiselle Coco. Miłość zaklęta w zapachu to eteryczna podróż nie tylko w kobiecy świat piękna, zmysłów oraz elegancji, ale przede wszystkim w świat przyjaźni i miłości. Michelle Marly w sposób lotny i przystępny przywołuje czytelnikowi najważniejsze dla tytułowej bohaterki wydarzenia z życia, starając się odwzorować targające duszą Gabrielle Chanel emocje w chwilach dla niej kluczowych.

Tragiczna śmierć ukochanego mężczyzny – Boya, otwiera niniejszą powieść. Dramat ów staje się dla Coco Chanel punktem zwrotnym. Ikona stylu, którą już niewątpliwie jest bohaterka, nie potrafi poradzić sobie z utratą, dojmujące wspomnienia nie pozwalają znaleźć ukojenia. By nabrać dystansu kobieta udaje się w podróż do Wenecji, gdzie poznaje majętnego Rosjanina. Spotkanie owo otwiera nowy rozdział w życiu Chanel. To właśnie dzięki niemu otworem zaczyna stać kuszący świat zapachów. Odurzający zapach perfumowanej chusteczki rosyjskiego impresaria stawia przed Coco nowe wyzwanie: postawić Boyowi pomnik, pomnik zbudowany z najbardziej odurzającej, wyjątkowej woni… Tak rodzą się ponadczasowe, zmysłowe, niepodrabialne perfumy Chanel number 5.

Choć motyw oraz opis powstawania jednego z najsłynniejszego zapachu świata perfum zdaje się być w tej beletryzowanej powieści znaczącym elementem, Michelle Marly nie opiera historii Chanel wyłącznie na wskazanym elemencie. To podróż śladami przyjaźni bohaterki, począwszy od Missi Starte, a na romansie z Igorem Strawińskim czy Dymitrem Romanowem skończywszy. Postać bratanka cara Mikołaja II jest nie bez znaczenia, dzięki niemu autorka stara się przybliżyć realia ówczesnej sytuacji w Europie czy Cesarstwie Rosyjskim. Czy skutecznie, to już kwestia sporna. Trudno w tak lekkiej i typowo rozrywkowej literaturze oddać cały wachlarz jej złożoności oraz politycznych niuansów. Marly nakreśla ledwie jej kontury, rozbudzając apetyt na więcej. Dla wytrawnego odbiorcy może okazać się jednak niewystarczający i zbyt powierzchowny.

Mocnym punktem powieści jest bez wątpienia kreacja głównej bohaterki. W pełni odzwierciedla jej niezłomność, hart ducha oraz siłę ambicji. To historia, która uchyla również rąbek tajemnicy i pozwala na wgląd za kulisy pracy jednej z najsłynniejszych ikon świata mody. Opis prac nad powstawaniem perfum, poszukiwania nut zapachowych, flakonu, a nawet pudełka wypadły nad wyraz interesująco. To jednakże nie tylko opowieść o technikach pracy Chanel, ale także zmysłowa opowieść o jej inspiracjach, marzeniach i bolączkach.

Sięgając po wskazany tytuł, trzeba zdawać sobie sprawę, iż nie jest to encyklopedyczna biografia sensu stricte, a jedynie, jak w przypadku beletryzowanych biografii bywa, luźna opowieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia projektantki. Życiorys Coco Chanel określić można mianem wyjątkowo barwnego, co też w pełni udało się autorce w niniejszej pozycji oddać. Czas spędzony z powieścią nie będzie czasem straconym, a przedstawiona historia Gabrielle z pewnością rozbudzi apetyt na więcej.

Tytuł: Mademoiselle Coco. Miłość zaklęta w zapachu
Autor: Michelle Marly
Przekład: Urszula Pawlik
Wydawnictwo: Marginesy
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 396

Jednym zdaniem

Beletryzowana biografia Coco Chanel. Napisana w sposób przystępny, w interesujący sposób przedstawiająca kulisy powstawania najsłynniejszego zapachu świata - Chanel No 5.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
1 komentarzy
3 Osób lubi to
Poprzedni wpis: Opowieść o krańcu – „Poparzone dziecko”, Stig DagermanNastępny wpis: Obraz malowany słowem – „Las, pole, dwa sobole”, Joanna Stoga

Zobacz także

Komentarze

  • Anna

    18 sierpnia 2020 at 19:54
    Odpowiedz

    Zycie Chanel to pasjonująca historia. Nie czytałam książki, ale widziałam filmy na ten temat. Chętnie sięgnę po te lekturę. Pozdrawiam !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum