Świadectwo epoki – „Klechdy, starożytne podania i powieści ludu polskiego i Rusi”, K.W. Wójcicki

Klechdy, starożytne podania i powieści ludu polskiego i Rusi to ekskluzywne wznowienie wydanych w 1876 Klechd. Starożytnych podań i powieści ludowych pióra Kazimierza Władysława Wójcickiego. Te najpopularniejsze podania i legendy ludowe wzbogacone zostały o baśniowo-gawędziarskie opowiadania autora, które ongiś publikowane w ówczesnych periodykach, narażone były na zapomnienie. Całości dopełniają chłopskie przysłowia, ilustracje oraz drzeworyty, wszystkie pochodzące z wcześniejszych wydań Klechd, a także z czasopisma Kłosy.

Wprowadzeniem do ludowego świata wierzeń, jaki otwiera niniejszy zbiór, a który stanowi trzon współczesnej kultury, dziejów oraz języka, jest krótka notka biograficzna Kazimierza Władysława Wójcickiego wraz z subtelnie zarysowanym kontekstem historycznym. Wstęp ów nie tylko sam w sobie stanowi ciekawą opowieść z epoki, jest jednocześnie znakomitym uzupełnieniem zebranych w książce podań i opowieści, a także potwierdzeniem faktu, iż zebrane historie nie były tylko i wyłącznie opowieściami zasłyszanymi i spisanymi ręką autora, ale – co najistotniejsze – opowieściami ubogaconymi o wyczytane w literaturze czy też dopytanymi podczas wędrówek szczegółami. K.W. Wójcicki to bowiem autor-erudyta, który prócz prozaicznej chęci spisania kluczowych legend pragnął nadać im jeśli nie bardziej encyklopedyczny, to na pewno szlachetniejszy i wiarygodniejszy rys.

SONY DSC

Jako że Klechdy ukazały się drukiem w XIX wieku, liczyć się należy z faktem, iż w dobie współczesnego świata styl, jakim operuje K.W. Wójcicki może trącić myszką. Wydawca zadbał jednakże o subtelne uwspółcześnienie literackiego kontekstu wypowiedzi zebranych legend. Dzięki korekcie interpunkcji oraz układu typograficznego opowieści te nabrały czytelności i nadal stanowią interesujące świadectwo oraz ciekawy dokument epoki. Tym samym, motywy czerpane z wierzeń ludowych wraz z najbardziej popularnymi opowieściami jakimi są przykładowo historie o Waligórze i Wyrwidębie, kwiecie paproci, Janosiku, Szymonie Konopce czy Koszałkach-opałkach, a także postaci rusałek, strzyg, wilkołaków, topielców, czy zmór mogą nadal rozbudzać i kształtować wyobraźnię kolejnych pokoleń.

Prócz zebranych podań oraz powieści sensu stricto, towarzyszących im przypisów Wójcickiego, ilustracji i drzeworytów z epoki oraz obszernego wstępu przybliżającego ich kontekst historyczny i miejsce we współczesnym świecie, a także posłowia Ryszarda Wojciechowskiego w którym to wyjaśnione zostają wszelkie nieścisłości oraz rodzące się pytania dotyczące poszczególnych klechd, na szczególną uwagę zasługuje dbałość Wydawcy o estetykę wydania. Twarda obwoluta z pozłacanymi elementami na zewnątrz oraz dyskretne iluminacje tekstu wewnątrz, sprawiają, iż Klechdy, starożytne podania i powieści ludu polskiego i Rusi to dzieło kompletne, będące zarówno wysublimowanym uczczeniem erudycji autora, który ongiś zadbał o ich zebranie, jak i prawdziwym hołdem w kierunku naszych, głęboko zakotwiczonych w chłopskich wierzeniach korzeni.

Tytuł: Klechdy, starożytne podania i powieści ludu polskiego i Rusi
Autor: Kazimierz Władysław Wójcicki
Wydawnictwo: Dragon
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 512

Jednym zdaniem

Gustowny zbiór tradycyjnych klechd, podań oraz polskich wierzeń ludowych w interpretacji czołowego folklorysty K.W. Wójcickiego. Legendy wzbogacone o ryciny, przypisy, wstęp uzupełniający kontekst historyczny oraz biografię autora, a także posłowie rozwiewające wszelkie nieścisłości.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
0 komentarzy
0 Polubień
Poprzedni wpis: Bookiecik zapowiedzi – styczeń 2022Następny wpis: Oskalpowana tożsamość – „Człowiek, który znał mowę węży”, Andrus Kivirähk

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum